Platforma opracowana przez act digital przyspiesza wewnętrzny proces rozwoju oraz współpracę z zewnętrznymi developerami
Rozwój oprogramowania, aplikacji i platform jest procesem ciągłym w sektorze finansowym i często wiąże się z integracją systemów poprzez API (Application Programming Interface), umożliwiając dostęp do usług bankowych w modelu Banking as a Service (BaaS). W tym kontekście portal API stanowi efektywne rozwiązanie standaryzujące, automatyzujące i zapewniające bezpieczny dostęp do szerokiego zakresu operacji bankowych.
Wraz z przyspieszoną cyfryzacją gospodarki ewoluowała również realizacja transakcji finansowych. Obecnie usługi bankowe – takie jak przyznawanie kredytów, generowanie przelewów, przetwarzanie płatności i inne – są świadczone przez przedsiębiorstwa z różnych branż. Zjawisko to widoczne jest m.in. w e-commerce, handlu detalicznym czy fintechach.
W Brazylii dynamiczny rozwój tego sektora został wzmocniony przez wdrożenie Open Banking, Open Finance i PIX. Te rozwiązania, ułatwiające wymianę danych, przelewy bankowe i płatności, wymagają od instytucji finansowych zapewnienia bezpiecznego i niezawodnego dostępu do swoich usług.
Jednym z kluczowych wyzwań stojących obecnie przed sektorem finansowym jest efektywne przekazywanie informacji i zasobów związanych z API społeczności deweloperów. Konieczne jest przy tym zapewnienie łatwego dostępu do protokołów i wytycznych poprzez bezpieczne środowisko online, takie jak portal API opracowany przez act digital dla globalnego banku inwestycyjnego.
Instytucją finansową, która zleciła act digital rozwój portalu API, jest globalny bank inwestycyjny – lider rynkowy w Ameryce Łacińskiej. Z prawie 40-letnim doświadczeniem, firma specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań inwestycyjnych i zarządzaniu majątkiem dla klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw, oferując szeroki wachlarz usług i produktów.
Proces integracji systemów jest kluczowy zarówno dla wewnętrznych działów banku, jak i partnerów biznesowych, którzy wykorzystują API do udostępniania transakcji i operacji oferowanych przez bank. Aby jednak zrealizować integrację, niezbędne było skonsolidowanie bazy wiedzy zawierającej informacje, protokoły i instrukcje dotyczące wszystkich API instytucji.
Głównym wyzwaniem banku inwestycyjnego na początku projektu było standaryzowanie i zautomatyzowanie udostępniania danych księgowych, regulacyjnych i zarządczych dla działów wewnętrznych i partnerów.
W celu stworzenia platformy BaaS umożliwiającej skalowalne udostępnianie interfejsów bankowych, act digital opracowała portal API, dostarczając kompleksowe rozwiązanie.
Metodologia
Podczas realizacji projektu multidyscyplinarny zespół (squad) act digital wdrożył – z wykorzystaniem metodologii zwinnych – cały ekosystem API banku, oparty na architekturze mikrousług w chmurze. Rozwiązanie cechuje się wysoką wydajnością i skalowalnością, pozwalając banku przyspieszyć rozwój rozwiązań wewnętrznych i integrację z partnerami rynkowymi.
Technologie
W procesie rozwoju portalu API wykorzystano następujące technologie:
Wdrożenie portalu API oraz architektury mikrousług BaaS przyniosło korzyści wewnętrznym działom IT banku i usprawniło rozwój rozwiązań przez partnerów instytucji. Oto osiągnięte rezultaty:
Automatyzacja procesów
Jak możemy pomóc Twojej firmie?
Rozwiązania act digital są tworzone na miarę – z uwzględnieniem potrzeb i specyfiki każdego klienta w danym sektorze. Wykorzystujemy autorską metodologię i modele zwinne, aby dostarczać oczekiwane rezultaty w optymalnym czasie, łącznie z integracją specjalistów lub całych zespołów.
Projekty są realizowane end-to-end przez wielodyscyplinarne squads act digital, złożone z najlepszych ekspertów rynkowych. Dzięki temu planowanie, wdrażanie i pomiar wyników przebiegają w sposób uporządkowany, zapewniając ciągłe doskonalenie rozwiązań.
Tworzymy innowacyjne rozwiązania dla sektora finansowego, gwarantując szybkie, bezpieczne i spójne doświadczenie cyfrowe – umożliwiając migrację operacji do środowiska wirtualnego bez kompromisów w zakresie bezpieczeństwa. Specjalizujemy się także w zarządzaniu danymi, wspierając kulturę opartą na danych (data-driven) i wzmacniając analitykę biznesową na wszystkich polach działalności.