Firma usprawnia RPA i osiąga miesięczny zwrot w wysokości 60 tys. BRL

Przeprojektowanie procesów i migracja na nową technologię przyniosły wzrost produktywności, precyzji i efektywności

Wyzwanie

Wiodąca firma z branży beauty zmagała się z wyzwaniami związanymi z usprawnieniem zautomatyzowanych procesów, które były wdrażane przy użyciu technologii Blue Prism i miały zostać zmigrowane na platformę UiPath, wymagając kompleksowego przeprojektowania w celu zapewnienia efektywnego przejścia zgodnego z celami operacyjnymi organizacji.

Rozwiązanie

Act digital stworzyła wielofunkcyjny zespół specjalistów od Automatyzacji Procesów Robotycznych (RPA) wykorzystujących technologię UiPath. Zespół współpracował przy mapowaniu procesów w celu identyfikacji możliwości automatyzacji i opracowania spersonalizowanych rozwiązań odpowiadających specyficznym potrzebom każdego działu. Strategia obejmowała również migrację technologii.

Wyniki

Projekt RPA zaowocował listą 105 potencjalnych możliwości. Już przy sześciu początkowo wdrożonych projektach osiągnięto średnie oszczędności szacowane na 60 tys. BRL miesięcznie. Automatyzacja przyniosła korzyści w postaci zwiększonej produktywności, precyzji i efektywności procesów wewnętrznych, redukując koszty, ryzyka i błędy. Wyniki przyczyniły się także do działań compliance oraz wzrostu satysfakcji zarówno klientów, jak i pracowników.

Sektor korporacyjny doświadcza szeregu transformacji wywołanych ciągłym rozwojem technologii cyfrowych. Aby sprostać nowym wymaganiom, firmy muszą wdrażać innowacje i narzędzia, które zwiększają efektywność, zmniejszają ryzyko i podnoszą produktywność.

W obecnych realiach Automatyzacja Procesów Robotycznych (RPA) to rozwiązanie, które zapewnia ciągłe ulepszenia i lepsze rezultaty. Dzięki niej możliwe jest wykrywanie i eliminowanie nieefektywności, które mogą utrzymywać się nawet po wdrożeniu narzędzia RPA.

Inwestując w ten proces optymalizacji, jedna z największych firm kosmetycznych w Brazylii zdołała zwiększyć korzyści płynące z RPA. act digital wsparła ten projekt, uczestnicząc zarówno w mapowaniu i przeprojektowaniu procesów, jak i w migracji technologicznej rozwiązania.

Projekt wymagał nie tylko wymiany narzędzi, ale kompleksowej, strategicznej weryfikacji istniejących procesów. Dzięki wsparciu multidyscyplinarnego zespołu ekspertów act digital, firma osiągnęła wzrost produktywności, efektywności i wyników, uzyskując początkową oszczędność szacowaną na 60 tys. BRL miesięcznie oraz tworząc backlog z ponad 100 zidentyfikowanymi możliwościami. Kontynuuj czytanie, aby dowiedzieć się, jak osiągnięto te rezultaty.

Klient: Lider transformacji poprzez piękno i zrównoważony rozwój

Firma, która zatrudniła act digital do usprawnienia swojej platformy RPA (automatyzacji procesów), działa w branży beauty i ma prawie 50-letnią historię. Grupa składa się z różnych marek, których misją jest zmiana życia ludzi poprzez swoje procesy i wpływ działań, co przekłada się również na dążenie do odpowiedzialnego zaangażowania społecznego i środowiskowego.

Brazylijska grupa jest obecna w ponad 50 krajach i prowadzi 4 tysiące sklepów stacjonarnych. Marka zdobyła tytuł największej franczyzy beauty na świecie i jest liderem wśród preferencji konsumentów na rynku krajowym. Zarządzając ponad 10 markami, firma musi stale poprawiać efektywność operacyjną, co jest kluczowe dla zwiększania wyników, ograniczania ryzyka i utrzymania konkurencyjności w globalnej rywalizacji.

Wyzwanie: Kompleksowy przegląd platformy automatyzacji

Firma stanęła przed wyzwaniem optymalizacji procesów wewnętrznych i zwiększenia wydajności operacyjnej. Mimo że narzędzie RPA było już używane w różnych działach i jednostkach biznesowych, konieczne było usprawnienie całej platformy automatyzacji – od identyfikacji i priorytetyzacji procesów po zwiększenie liczby osób odpowiedzialnych za obsługę wszystkich zgłoszeń.

Kolejnym wyzwaniem była migracja narzędzia RPA. Początkowo wszystkie procesy były budowane w oparciu o automatyzację Blue Prism, ale firma postanowiła przejść na UiPath. Konieczność zmiany technologii wymagała przeprojektowania i dostosowania całej platformy do nowego narzędzia.

W związku z tymi wyzwaniami ustalono cele projektu:

  • mapowanie procesów,
  • rozwój projektów,
  • stworzenie nowego backlogu poprzez identyfikację możliwości automatyzacji z użyciem UiPath,
  • przejrzyste zaprojektowanie całej platformy RPA,
  • doprecyzowanie i priorytetyzacja 56 zgłoszeń,
  • wprowadzenie usprawnień zwiększających szybkość i wartość dostarczanych rozwiązań.

Rozwiązanie: Nowa platforma automatyzacji

W odpowiedzi na wyzwania i cele projektu, act digital utworzyła multidyscyplinarny zespół w składzie: 3 developerów, 1 architekt, 3 analityków funkcjonalnych i 1 agile master. Ich zadaniem było opracowanie platformy rozwoju projektów dostosowanej do potrzeb klienta.

Metodologia

Innowacyjność projektu polegała na połączeniu najlepszych praktyk biznesowych z technologią, co maksymalizowało potencjał dostarczanych rozwiązań i generowaną wartość.

  • Innowacja procesowa: Przeprowadzono proces discovery w celu zrozumienia aktualnej sytuacji firmy i współtworzenia rozwiązań poprzez mapowanie procesów i definiowanie najlepszych praktyk.
  • Innowacja technologiczna: Wykorzystano najlepsze praktyki RPA oraz skonsolidowano wszystkie procesy w jednej platformie zarządczej (UiPath).

Zastosowane technologie:

  • UiPath,
  • Automation Hub,
  • Insights,
  • BluePrism,
  • Automation Anywhere,
  • Power Automate.

Rezultaty: większa efektywność, niższe koszty i lepsza wydajność

Restrukturyzacja platformy automatyzacji przyniosła firmie optymalizację produktywności, większą precyzję w realizacji zadań, redukcję kosztów i błędów, poprawę zgodności z przepisami oraz wzrost satysfakcji klientów i pracowników. Te korzyści wzmocniły konkurencyjność firmy na rynku.

Osiągnięte rezultaty obejmują:

  • Oszczędności miesięczne: już od pierwszych wdrożeń projekt przyniósł średnią miesięczną oszczędność w wysokości 60 tys. BRL,
  • Możliwości usprawnień: przekazano firmie szczegółowy backlog zawierający 105 zidentyfikowanych możliwości,
  • Wdrożone usprawnienia: zespół opracował backlog 62 zgłoszeń oraz 43 dokumentacje procesowe,
  • Redefinicja procesów: na podstawie analizy potrzeb i problemów opracowano model procesu AS IS (stan obecny) i TO BE (docelowy przepis procesowy),
  • Macierz priorytetyzacji: stworzono macierz priorytetyzacji uwzględniającą specyfikę firmy,
  • Zarządzanie: przeanalizowano dokumentację procesową i skonsolidowano zgłoszenia w Automation Hub.

Jak możemy pomóc Twojej firmie?

Branża detaliczna i FMCG charakteryzuje się wysoką konkurencją. Aby skutecznie pozycjonować marki i produkty, firmy nieustannie dążą do zwiększania efektywności operacyjnej przy zachowaniu zrównoważonych wyników.

Platforma automatyzacji oparta na RPA to rozwiązanie idealnie odpowiadające na te potrzeby.

Dzięki zespołom multidyscyplinarnym, act digital specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań cyfrowych dla sektora retail i dóbr konsumpcyjnych. Nasi eksperci rozumieją specyfikę branży i wspólnie z klientami opracowują optymalne strategie osiągania zamierzonych rezultatów.

Czy Twoja platforma automatyzacji przynosi oczekiwane efekty? act digital pomoże znaleźć odpowiedź. Skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Powiązany

Skontaktuj się z nami

menuchevron-downchevron-rightarrow-right
Przegląd prywatności

Zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności.