Projekt opracowany przez act digital realizuje migrację i zamykanie kont osób fizycznych poprzez zautomatyzowany interfejs
Zarządzanie rachunkami oszczędnościowo-rozliczeniowymi (ROR) osób fizycznych, szczególnie tymi, które są nieaktywne lub stanowią wysokie ryzyko dla operacji bankowych, to jedno z wyzwań stojących przed instytucjami finansowymi. Główną trudnością są wysokie koszty związane z tą działalnością. Utrzymywanie nieaktywnych kont wymaga przeznaczenia znacznych środków na usługi, które ostatecznie nie generują zysku. Ponadto, w przypadku kont wysokiego ryzyka, banki muszą inwestować w działania mające na celu ochronę swoich aktywów i reputacji, jednocześnie starając się uniknąć strat finansowych.
Gdy liczba kont wymagających zarządzania jest duża, koszty operacyjne związane z ich utrzymaniem lub rozwiązaniem problemu stają się jeszcze wyższe. Z takim właśnie impasem zmagał się jeden z dużych brazylijskich banków, który nawiązał współpracę z act digital w celu opracowania spersonalizowanego rozwiązania. Projekt, rozpoczęty w 2023 roku, będzie realizowany do 2025 roku i polega na wdrożeniu zautomatyzowanych robotów do migracji i zamykania dużej liczby nieaktywnych lub wysokiego ryzyka kont.
Cyfryzacja analiz tych procesów sprawia, że rozwiązanie jest bardziej wydajne i precyzyjne. Dzięki zastosowanej technologii bank ogranicza ryzyka i koszty, jednocześnie zwiększając swoje przychody.
Działający na rynku finansowym od ponad 90 lat, bank, który zlecił act digital opracowanie projektu migracji i zamykania kont osób fizycznych, jest jednym z wiodących banków w Brazylii. Specjalista w dziedzinie rozwiązań finansowych, instytucja ta jest pionierem w udzielaniu i upowszechnianiu pożyczek konsumpcyjnych w kraju.
Posiadając największą sieć bankowych punktów partnerskich w kraju, bank coraz bardziej skupia się na digitalizacji, zarówno w zakresie rozwiązań dla klientów, jak i wewnętrznych projektów. W dobie transformacji cyfrowej wdrożenie zautomatyzowanych robotów okazało się skutecznym sposobem na ograniczenie ryzyka i kosztów związanych z zarządzaniem rachunkami oszczędnościowo-rozliczeniowymi osób fizycznych.
Problem do rozwiązania dotyczył nadmiernych kosztów utrzymania nieaktywnych lub wysokiego ryzyka kont osób fizycznych. Wyzwanie było tym większe, że liczba kont wymagających analizy i zarządzania była bardzo duża.
Aby znaleźć skuteczne rozwiązanie umożliwiające migrację i zamknięcie nieaktywnych lub wysokiego ryzyka kont, bank postawił przed act digital kilka celów projektu, który rozpoczął się w 2023 roku i potrwa do 2025 roku:
Oczekuje się, że po osiągnięciu tych celów instytucja odnotuje zysk w wysokości 23 mln Rw2023roku,ktoˊrymoz˙ewzrosnącˊdo55mlnRw2023roku,ktoˊrymoz˙ewzrosnącˊdo55mlnR do 2025 roku.
Aby zapewnić precyzyjne i efektywne zarządzanie kontami osób fizycznych, zespół act digital opracował zautomatyzowane roboty, zaprogramowane do masowej migracji i zamykania kont (back end) z interfejsem (front end) zaprojektowanym dla wewnętrznych zespołów odpowiedzialnych za obsługę systemu. Wdrożone rozwiązanie składa się z trzech kluczowych etapów:
Etap 1
Etap 2
Etap 3
Metodologia
Podczas tworzenia i wdrażania rozwiązania zespół act digital zapewnił współpracę pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi stronami (stakeholders) a działem technologicznym, aby doprecyzować założenia projektu. W tej fazie organizowano cotygodniowe spotkania kontrolne w celu monitorowania postępów. Po zakończeniu fazy rozwojowej zespół act digital wprowadził codzienne stand-upy oraz comiesięczne przeglądy wyników. Dodatkowo zaplanowano spotkania z poszczególnymi działami zaangażowanymi w procesy, aby przeszkolić personel w zakresie obsługi robotów. W obszarze infrastruktury wdrożono wskaźniki monitorowania, umożliwiające śledzenie masowych migracji i zamykania kont.
Technologia
Od fazy planowania po wdrożenie wykorzystano różne narzędzia technologiczne dostosowane do specyficznych potrzeb projektu:
Zautomatyzowane roboty opracowane przez act digital zostały wdrożone w 2023 r., a projekt będzie kontynuowany do 2025 r. W pierwszym roku osiągnięto następujące wyniki:
Kolejne dwa lata realizacji projektu pozwolą na dalszą optymalizację wyników.
W sektorze finansowym precyzja, bezpieczeństwo i szybkość są kluczowe zarówno dla operacji, jak i zarządzania. act digital oferuje specjalistyczne, spersonalizowane rozwiązania dopasowane do wyzwań branży. Wspieramy instytucje w transformacji cyfrowej, zapewniając:
Automatyzacja procesów to tylko jedna z kluczowych tendencji w finansach. Chcesz poznać więcej rozwiązań zwiększających konkurencyjność? Skontaktuj się z zespołem act digital!