41% terytorium Brazylii jest przeznaczone na rynek rolny. Już sama ta liczba uzasadnia, dlaczego ten sektor nie może działać samodzielnie. Ogólnie rzecz biorąc, wartość inwestycji w agtechy – firmy technologiczne działające w sektorze rolnictwa – w Brazylii osiągnęła 200 milionów dolarów amerykańskich w 2022 roku. Kwota ta stanowi wzrost o 100% w porównaniu z rokiem 2021, kiedy to przekazano 109 milionów dolarów na ten rynek wysokiego ryzyka.
W tym kontekście największe wyróżnienie zyskują startupy z sektora rolno-spożywczego, znane jako agtech (technologia rolnicza) i foodtech (technologia żywności). Terminy te pojawiły się w 2017 roku, aby określić innowacje zachodzące na całej ścieżce dostaw żywności – od gospodarstwa do talerza konsumenta.
Rolnictwo to złożony przemysł, co sprawia, że zmiany są wyzwaniem, ponieważ obejmuje szeroki zakres procesów, operacji i funkcji, w miarę jak żywność przemieszcza się od pola do stołu. Jednakże stwarza to wiele możliwości dla technologów, aby zrewolucjonizować sektor i zwiększyć jego efektywność dzięki technologii agrospożywczej na różnych etapach łańcucha wartości.
Poniżej przedstawiamy technologie cyfrowe, które przekształcają rolnictwo:
- Robotyka – Nowe pokolenia pracowników wiejskich rezygnują z ciężkich i fizycznie wyczerpujących prac dzięki technologii – co przekłada się również na ciągłą poprawę procesów i automatyzację. Rynek robotyki w rolnictwie to globalnie ponad 5 miliardów dolarów (24,86 miliarda reali) i oczekuje się, że podwoi się w ciągu najbliższych pięciu lat.
- Internet rzeczy (IoT) i czujniki – Możliwość śledzenia produktów i żywych zwierząt, wykrywania problemów zdrowotnych i oceniania środowiska, gleby oraz innych wyzwań związanych z klimatem i zrównoważonym rozwojem to główne powody wdrażania IoT w tym sektorze. Technologia ta obejmuje również kontekst API (Application Programming Interface – interfejs programowania aplikacji), w którym jedno oprogramowanie komunikuje się z innymi rozwiązaniami, przekazując informacje i usługi – a takie integracje są coraz częstsze i niezbędne do osiągnięcia oczekiwanych wyników produkcyjnych.
- Sztuczna inteligencja (AI) – Wiele zawodów w sektorze żywności i rolnictwa opiera się na uczeniu się poprzez praktykę, a nie na przekazywaniu wiedzy w sposób explicytny. Tworzy to realne wyzwania, takie jak unikanie błędów ludzkich, nieporozumień i błędów poznawczych. Modele AI pomagają przewidywać przyszłość na podstawie danych z przeszłości, w przeciwieństwie do raportów BI (Business Intelligence), które jedynie opisują przeszłe sytuacje. AI może wydawać się zagrożeniem dla konsultantów i ekspertów z branży rolniczej, ale należy uznać, że zawody nie znikną – zmienią się tylko ich funkcje, a wiedza techniczna specjalistów będzie potrzebna do interpretacji precyzyjnych danych generowanych przez AI.
- Drukarki 3D – Możliwość naprawy maszyn, drukowania żywności czy tworzenia protez dla zwierząt hodowlanych za pomocą drukarek 3D daje realne korzyści gospodarstwom na całym świecie, przynosząc oszczędności i szybsze rozwiązania.
- Drony – Zdolność dronów do docierania tam, gdzie człowiek nie może, i obserwowania rzeczy niedostrzegalnych z ziemi, dostarcza cennych informacji dotyczących ochrony roślin, nawożenia, oprysków, nawadniania i czasu zbiorów.
- Wirtualna rzeczywistość (VR) – Możliwość wykorzystania VR do nauczania studentów nauk rolniczych o wewnętrznej budowie zwierząt (bez wiwisekcji) i procesie wzrostu roślin – lub po prostu do odwiedzania gospodarstw – to niezwykła szansa dla uczniów i konsumentów, aby zaangażowali się w świat upraw i hodowli – i zrozumieli każdy szczegół ścieżki produkcji.
- Łączność w chmurze – Mimo że technologia 5G stanowi wyzwanie w obszarach, gdzie gospodarstwa nie mają jeszcze żadnego połączenia, rządy zdają sobie sprawę, że rewolucja w rolnictwie wymaga rozwiązania problemu łączności. Usługi obliczeniowe oparte na chmurze oferują bardziej elastyczne i ekonomiczne rozwiązania niż tradycyjne serwery lub nawet komputery brzegowe. Ponadto, kultura DevOps staje się niezbędna, ponieważ łączy czynnik ludzki – ustala praktyki współpracy pomiędzy zespołami deweloperów, administratorów systemów i wsparcia (np. kontroli jakości) – oraz automatyzację procesów w celu szybkiego i bezpiecznego tworzenia aplikacji i usług.
Cały ten ruch pokazuje, że innowacje w rolnictwie będą rozwijać się jeszcze szybciej, co przyniesie większą efektywność, zwinność oraz nowe produkty i trendy w sektorze.
Jeśli wierzysz, że rolnictwo nie chce być już dłużej najmniej zdigitalizowanym przemysłem świata i potrzebujesz pomocy we wdrożeniu transformacji cyfrowej – skontaktuj się z nami – act digital może być twoim partnerem w tym wyzwaniu transformacji twojego biznesu.